Maslak Kapital Office

İstanbul’un en yoğun kullanılan merkezi iş alanı Maslak’ın kalbinde yer alan proje alanı mevcut durumda Garanti Leasing Genel Merkezi olarak kullanılmaktadır. Gelişen dünyada hızla değişen ofis alışkanlıklarına çalışma mekanlarının uyum sağlaması ve adapte olması gerekmektedir. Mevcut binanın çağdaş ofis gereksinimlerini karşılamadığı açıkça görülmektedir.  Bu ihtiyaçlara cevap verebilmek için tasarım sürecinde bina taşıyıcı sistemine kadar soyulup enerji tasarruflu sürdürülebilir ofisin iyi bir örneği olabilmek için yeniden tasarlanacaktır.

Binanın mevcut durumundaki tek kiracı senaryosu “Shell&Core” olarak ele alınarak çok kiracılı kullanıma olanak sağlayacaktır. Otopark alanını arttırmak, mevcut durumda olmayan yangın söndürme sisteminin depo ihtiyaçlarına cevap verebilmek için bodrum katı genişletilecektir. Zemin kat, mağaza, restoran ve ofis giriş lobisi olarak engelli erişimini mümkün kılacak şekilde kurgulanacaktır.

CLIENT

Kapital Gayrimenkul

SECTOR

Office

LOCATION

Istanbul, Turkey

YEAR

2019

Kapital Gayrimenkul Ofis Binası İstanbul’un en yoğun iş merkezlerinin bulunduğu Maslak bölgesinin kalbinde yüksek binalarla çevrili olmasına rağmen, Büyükdere Caddesi boyunca oldukça görünür konumdadır. Mevcut bina bu potansiyeli kullanamamaktadır. Bina eski teknoloji ürünü, konvansiyonel, enerji tüketimi yüksek bir tasarıma sahiptir.

Otopark bölgedeki en önemli problemlerden biridir. Bodrum kat genişletilerek bu probleme çözüm aranmaktadır. Ofis katlarının giriş holü verimsiz, tanımsız ve engellilerin girişine olanak vermemektedir. Mevcut merdivenler yangın yönetmeliğine uymamaktadır. Binanın giriş kotu kaldırım seviyesinden 1.70 m yüksekte olup ticari kullanım için görsel ilişkiyi kopararak zayıflatmaktadır. Binanın çatı katı iki kat yüksekliğinde ofis ve lounge alanları yaratma potansiyeliyle öne çıkmakta, kullanılabilir yeşil teras alanları yaratma konusunda cezbedicidir.

Drawings

Project Team

Architectural Team

Architect:
AVCI ARCHITECTS

Design Team:
Selçuk Avcı, Arda Can Buze, Oğuzhan Güler, Gizem Kadıoğlu, Recep Şalk, Adem Boz, Lara Hekimoğlu, Merve Celasun, Miray Altındiş

Other Consultants

Structural Engineer:
Meinhardt Mühendislik

Mechanical Engineer:
Moskay Mühendislik

Electrical Engineer:
Erke Tasarım

Facade Consultant:
Axis Facades

Fire Consultant:
Yanmadan Danışmanlık

Related Projects